23.01.11

Fotoreportáž zo stretnutia GTUG#4

Nastal veľký deň. Deň, keď sa mali konečne stretnúť nadšenci Google technológií v Bratislave, deň, keď mali tiecť nové nápady a pivo prúdom, deň, na ktorý som sa veľmi tešil. Program bol skutočne pestrý a zaujímavý, vyzeralo to tak, že tento krát príde rekordne veľa ľudí a tak sa aj naozaj stalo. Či si toto stretnutie naplno užili všetci alebo nie, neviem, ja budem prezentovať môj pohľad na celú túto, podľa mňa vydarenú, akciu. Ak by som sa mal pozrieť na akciu nezaujate, určite by som sa snažil prísť z viacerých dôvodov:
  • prídu rečníci z Google a tí budú mať určite čo povedať a okrem toho, mať možnosť sa s nimi porozprávať zoči voči je určite zaujímavá príležitosť,
  • tieto akcie poznám, viem, že tam dávajú najesť a majú tam dokonca aj pivo, tak najhoršie, čo sa mi môže stať je, že by som odišiel s blaženým pocitom príjemného gastronomického zážitku :-),
  • celá komunita technologicky zameraným ľudí ma veľmi zaujíma, určite bude inšpirujúce využiť prestávky na nejaké to slovko-dve s ďalšími členmi z komunity,
  • všetky prezentácie vyzerajú lákavo, v podstate sa dá povedať, že by ma zaujímala každá z nich, takže určite by som mal zúčastniť
Toto sú len niektoré dôvody, ktoré mi v tomto čase prichádzajú na um a je pravdou, že každý ma svoje dôvody, je teda otázkou na každého jednotlivca, či boli jeho očakávania naplnené alebo nie. Tie moje boli, aj keď sa určite nájde niekoľko vecí, ktoré by sa dali zlepšiť, ale celkovej atmosfére to vôbec neubralo na váhe. Bolo približne 17:15 a miestnosť sa začínala postupne napĺňať, čapovalo sa pivo, chlebíčky mizli, že by sa aj Einsteinova teória relativity zatriasla v základoch, vytvárali sa skupinky ľudí, ktorí sa až do začiatku veľmi dobre bavili.
Chlebíčky a vášnivé diskusie nás tak zaujali, že sme začali stretnutie už s takmer 1/2 hodinovým oneskorením. Následne som otvoril stretnutie ja s úvodnou rečou o tom, ako sa komunita okolo slovenského GTUGu vyvíjala v čase, o tom aké je naše smerovanie a aké ciele sa snažíme dosiahnuť. Táto úvodná reč však mala len jeden jediný cieľ: ospravedlniť si pred celým publikom to ako strašne si zaslúžime tortu, ktorá tam na nás čakala a hlavne, bolo to zhodnotenie celého prvého roka nášho fungovania a osobne si myslím, že sladká odmena padla vhod nie len nám, však posúďte sami ako krásne vyzerá na fotkách.
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Tématicky zamerané prednášky otvoril Jakub Marton s témou, Čo sa dialo na Devoxxe. Osobne som sa na Devoxx nedostal, pretože som si radšej zvolil GDD a preto som si túto prednášku skutočne vychutnal. Jakub to uchopil veľmi dobre. Z jeho 20 minútového rozprávania som si zobral veľmi veľa a myslím si, že som získal celkom dobrý prehľad o tom, čo sa deje mimo konferencií organizovaných Googlom. Keď budú na stránke dostupné videá, určite Vám odporúčam si túto prezentáciu vzhliadnuť.
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Nasledoval dlho očakávaný Marek B., ktorý pricestoval až z mesta Wroclaw. Môžme si v princípe fandiť, že to bolo kvôli nám, ale to nie je dôležité :-). Podstatné je, že si pripravil peknú prezentáciu, ktorá si vyslúžila standing ovation už hneď na samom začiatku (kto chce vedieť prečo nech vzhliadne videá :-) ). Téma bola projektový manažment od jej základov, cez navrhovanie a vyhodnocovanie projektov - myslím si, že téma bola veľmi blízka asi tak 99% zúčastneným pretože uznajte sami, čo by to bolo za programátora, kto nepozná projektový manažment? V každom prípade sme sa dozvedeli veľmi pekný sumár projektového manažmentu, agilných metód a v neposlednej rade, zistili sme aj to, čo treba spĺňať na to, aby sme sa mohli zamestnať v Google :-).
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Nasledovala zábavno-súťažná vložka, v ktorej bojovali 4 odvážlivci o veľmi peknú tašku na Notebook s prekvapením vo vnútri :-) Čo tam skutočne bolo vedia len dvaja ľudia, Filip Hráček a štastný výherca tašky. Musím uznať, že výherca vyhral zaslúžene, pretože dokázal vypiť pivo na "ex" tak rýchlo, že kým pivo už mal dávno v bruchu, bublinky z piva sa túlali ešte len niekde v pohári :-)
Poznáte Vaadin? Osobne ho považujem za prijateľný prechod medzi server side oriented programovacími jazykmi a samotným GWT, preto je nábehová krivka strmá a je možné aplikácie písať veľmi efektívne. Túto predstavu mi potvrdil aj Samuel Kroslak, ktorý prezentoval skúsenosti jeho tímu v spoločnosti ITcraft s frameworkom Vaadin. Čo mňa veľmi potešilo bolo, že okrajovo zahrnul aj metodológie, ktoré používajú a preto prezentácia logicky nadväzovala na Marekovu predchádzajúcu prezentáciu. Veľmi oceňujem, že výber jednotlivých technológií nebol "náhodný", ale dôkladne zvažovali aj konkurenčné frameworky a technológie a za každou voľbou boli rozhodnutia reflektujúce potreby konečného produktu a tímu ako takého.
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Videli ste nové HTML5 logo? Mnohým sa páči, no mnohým nie. Hoci sa v tomto prípade názory ľudí rozchádzajú, nájdu však spoločnú pravdu v prezentácii od Filipa Hráčeka. HTML5, jeho budúcnosť a vízie, jeho možnosti a vlastnosti, jeho pre a proti, to všetko môžte nájsť vo Filipovej prezentácii. A nielen to, Filip nám umožnil nájsť dlho hľadané odpovede ohľadom Google technológiách, aj keď niekedy nás odpovede nepotešili :-) (Kedy ten platený Android market bude konečne dostupný aj na Slovensku? Kedy?! Kedy?! Kedy?!). Veľmi oceňujem, že na Slovensko Marek a Filip prišli a podporili tak slovenskú technologickú komunitu okolo Google. Veľmi som sa na nich tešil a určite sa vyplatilo.
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Richard Mihalovič. To je meno ďalšieho prezentéra, ktorý nastúpil skutočne vo veľkom štýle, ktorý pokračoval vo veľkom štýle a ktorý vyrozprával svoj príbeh vo veľkom štýle. V čom bol Rišo výnimočný? Nebál sa podať pravdu a vykresliť skutočnosť veľmi vtipným spôsobom, vniesol tak do programovania nové veličiny, ktorými nie sú práve spomínaný humor, ale je to schopnosť použiť zdravý "sedliacky" rozum na riešenie problémov. Hovorí sa, že smiech predlžuje život. Ak je to pravda, po tomto stretnutí budem žiť aspoň o rok dlhšie :-). Po technickej stránke bola prezentácia veľmi zaujímavá, boli v nej spomenuté aj technické detaily, aj problémy, ktoré Vás môžu postretnúť pri vyvíjaní Android aplikácie, dokonca aj ich riešenia a v neposlednom rade aj mnohé užitočné rady. Ak si nájdete chvíľu čas, skúste si pozrieť aj video z Rišovej prezentácie. Vrelo ho odporúčam, tak isto ako aj jeho Android aplikáciu - Noviny
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Vzhľadom na to, že v tomto momente sme už dávno vyčerpali časový rámec vyhradený pre stretnutie, neváhali sme ďalej pokračovať aj pod hrozbou, že nás prídu osobne vyhodiť zamestnanci strážnej služby :-). Mali sme na to hneď 2 dôvody:
  • nemali sme dopité pivo,
  • čakala nás ešte jedna prezentácia.
Túto prezentáciu si zobrali na starosti už zohraná dvojica Ladislav Gažo a Marta Pšenková, ktorí sú súčasťou vývojového týmu open-source frameworku acris. Tému, ktorú prezentovali, považujem za veľmi zaujímavú a vzhľadom na súčasnú dobu aj takmer nevyhnutnú. Je ňou problematika migrácie aplikácií postavených na relačných databázach do distribuovaného sveta v mrakoch. Nepochybne je téma distribuovaných systémov veľmi komplexná a nehovoriac o tom, že architektonicky navrhnúť aplikáciu tak, aby bola migrácia jednoduchšia je úloha nanajvýš komplikovaná. Prezentéri sa úlohy však chytili veľmi dobre a osobne si myslím, že dokázali tieto informácie sprostredkovať publiku prehľadne a pochopiteľne aj napriek tomu, že publikum už bolo značne vyžerpané. Zapôsobila na mňa aj reálna ukážka výslednej aplikácie nasadenej na Appengine, pretože ako sa hovorí lepšie je raz vidieť ako sto krát počuť. Mne osobne sa táto prednáška veľmi páčila a bolo vidieť, že je skutočne dobre pripravená.
[edited] video nájdete na youtube.com/user/gtugsk
Prezentácie boli za nami, ale týmto sa večer neskončil. Strážna služba nás síce nenechala dopiť náš súdok piva, a myslím, že toto si v živote nikdy neodpustím :-), motiváciou však bolo spoločné príjemné posedenie. Neviem ako vy, ale ja mám túto časť najradšej, dozviem sa tu vždy veľmi zaujímavé informácie (len škoda, že v sladkom opojení hneď aj polovicu zabudnem :-)) ale hlavne utužujú sa tu vzťahy medzi jednotlivými členmi a trúfam si tvrdiť, že len ten, kto sa zúčastní aj takejto akcie, vie pravý dôvod, prečo ich organizujeme, prečo máme potrebu sa stretávať a hlavne, prečo to robíme radi. Už ani neviem ako dlho píšem tento článok, neviem ani, či je vôbec niekto schopný ho dočítať až do konca, viem ale, že už teraz sa veľmi teším na ďalšie stretnutie nadšencov Google technológií, pretože komunita na Slovensku je fakt úžasná! Všetky fotky nájdete na stránkach meetupu.

2 komentáre:

kub povedal(a)...

Video z prednášky Migration from J2EE to the Cloud online
http://www.youtube.com/watch?v=Mh4KChFr_9s
http://www.youtube.com/watch?v=hddNIH8DkB8

psenicka povedal(a)...

Super su spravene/zostrihane tie videa :)